zklocków.pl Blog Jak rozpoznać oryginalne klocki LEGO?
Jeszcze nie tak dawno szczytem marzeń każdego dziecka były klocki LEGO. Może nie tyle niedostępność klocków na polskim rynku, ale dosyć wysoka cena skutecznie weryfikowała chęć ich posiadania. Jeśli ktoś stał się posiadaczem nawet niewielkiego, kilkuelementowego zestawu, czuł się szczęśliwcem. Dzisiaj zasobność portfela większości dorosłych nie nastręcza problemu z zakupem LEGO. Problem pojawił się za to gdzie indziej. Na rynku sprzedawane są klocki, które do złudzenia przypominają LEGO (niektóre trudno odróżnić od oryginalnych, ba, nawet przedstawiciel LEGO w Chinach miał z tym problem), tym bardziej, że producenci podróbek bezczelnie kopiują zestawy sygnowane znakiem LEGO. Klocki - podróbki są zwykle kompatybilne z oryginalnymi i na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie jak duńskie. To właśnie znak współczesnych czasów - nic nie ma na wyłączność, nie ma “świętości”. W granicach prawa lub poza nim – wszystkie chwyty dozwolone – liczą się zyski. Klocki LEGO nadal dla niektórych kupujących okazują się za drogie. W takiej sytuacji kupowanie tańszych zamienników jest uzasadnione. Jednak dla fanów LEGO - podróbki to profanacja kultowej marki.
To po pierwsze. LEGO nawet na etapie opakowania dba o wysoką jakość i estetykę. Powinno posiadać charakterystyczne, widoczne logo marki (nie dajcie się zwieść wątpliwym podobieństwem innych producentów). Nazwa zestawu i rysunek mogą nasuwać skojarzenia, ale nie dajcie się oszukać. Szukając oryginalnych LEGO zwróćcie uwagę, czy producentem nie jest jedna z tych firm: Lele, Lepin, Bela, Kazi czy Decool.
Bez względu na to, czy są to klocki cegiełki (na nich najłatwiej znaleźć logo – znajduje się na wypustkach), czy np. elementy z zestawów Technik - także mają wytłoczone logo.
O wiele bardziej przejrzysta jest dołączona do oryginalnych zestawów klocków LEGO.
Elementy LEGO z łatwością się łączą i dopasowują, nie rozpadają się przy byle dotknięciu, łatwo je także odczepiać od innych klocków. Wszystkie klocki LEGO wyprodukowane od 1958 roku pasują do siebie.
Wprawdzie producenci LEGO walczą z nieuczciwą konkurencją, ale patenty tracą moc prawną (co oczywiście wykorzystuje konkurencja) i trudno nawet na drodze sądowej wygrać batalię o prawa autorskie. Dlatego też rozwiązania tak charakterystyczne dla klocków LEGO pojawiły się w produktach innych firm - rozmiar i kształt klocków, wewnętrzne tuby. Z elementów prawnie chronionych pozostały ludziki LEGO i kupowane licencje do wykorzystania znaków towarowych i postaci filmowych. No cóż rynek jest bezwzględny. Nam pozostaje nie dać się oszukać. Kupujmy zatem klocki LEGO u sprawdzonych sprzedawców, weryfikujmy autentyczność i sprzedawców i towaru i – bawmy się dobrze – w myśl zasady LEGO - “leg godt”.
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na TwitterzeGdzie kupować klocki LEGO?Odcinek 3 LEGO Masters Polska - streszczenieLEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGO. Strona zklocków.pl to katalog i porównywarka cen klocków LEGO®