zklocków.pl Blog Jak wycenić używane zestawy LEGO i gdzie je sprzedawać?
Być może nie zdajecie sobie sprawy, ale w pudełkach z LEGO na strychu może leżeć fortuna. Chociaż nie w postaci banknotów, ale klocków, za które ktoś gotów jest banknotami zapłacić. I to czasem niezłą sumkę.
Jeśli nawet coś gdzieś słyszeliście, że na LEGO można zarobić, możecie nie wiedzieć jak je wycenić i gdzie sprzedawać. Jeśli jesteś "świeżakiem”, łatwo dać się wpuścić w przysłowiowe "maliny”.
To nie żart, nieposegregowane, niekompletne klocki z różnych zestawów wystarczy zebrać w worek i sprzedać. Handel używanymi klockami kwitnie w takich serwisach o międzynarodowym zasięgu jak eBoy, Catawiki, Amazon, BrickLink, Allegro. Klockomat, Kopalnia Klocków, Salon kreatywny, Giełda klocków na Facebooku są coraz popularniejsze w naszym kraju. Ceny za kilogram klocków LEGO wahają się od 20 zł do nawet 140. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie klocki się znajdują, z jakich zestawów pochodzą. Minifigurki, zwierzęta, rośliny osiągają nawet 140 zł/kg.
Lepszą cenę za klocki możesz uzyskać, jeżeli zdecydujesz się LEGO posegregować według kolorów. A już podzielone na kategorie jakie proponuje BrickLink – w ten sposób możesz sporo zyskać. Najwięcej zarobisz na kompletnych zestawach LEGO, zapakowanych w oryginalne pudełka i zawierających instrukcję.
Najlepszą cenę osiągają zestawy produkowane przez krótki okres czasu, limitowane i specjalne. Im starsze i rzadsze, tym droższe. W Polsce skup i sprzedaż używanych klocków LEGO dopiero raczkuje, ale zainteresowanie “używkami” rośnie z roku na rok. Na rodzimym rynku klocki z rynku wtórnego jeszcze nie zyskują zawrotnych cen, ale zagranicą kolekcjonerzy są w stanie wydać krocie na unikatowe zestawy, a nawet pojedyncze części. Najdroższe LEGO z rynku wtórnego zostało sprzedane za 15 tysięcy dolarów - “Sokół Millennium” z 2007 roku. “Zamek królewski” z 1984 – 2,6 tysiąca dolarów. Minfiigurka Dartha Wadera z 10 edycji na aukcji Catawiki została sprzedana za 170 euro. “Cafe Corner” w 2007 roku kosztowało 150 euro, obecnie jest warte 1500 euro. Najwyższe ceny paradoksalnie osiągaj zestawy LEGO z 2003 roku, kiedy to firma stała na skraju bankructwa. Warto przejrzeć porzucone w kącie klocki LEGO i zorientować się, ile są warte. Kopalnia Klocków oprócz skupu klocków oferuje możliwość wymiany na inny zestaw bądź kartę podarunkową. To również ciekawa opcja. By nie dać się “wpuścić w maliny” sprawdzaj ceny w ogólnodostępnych porównywarkach, np. zklocków, czytaj opinie o skupujących, pytaj na forach dla fanów i kolekcjonerów LEGO, słowem, nie sprzedawaj zbyt pochopnie.
Brzmi nieprawdopodobnie, ale według badań Victorii Dobrynskay z moskiewskiego National Research University ekskluzywne zestawy LEGO zyskują rocznie na wartości 11%. Mniejsze zestawy (113 elementów) nawet 22%. Nie tylko kolekcjonerskie zestawy, ale klocki z Superbohaterami, kultowe Star Wars czy unikatowe minifigurki to pewny zysk. Najlepiej, jeśli nie rozpakowane przechowasz kilka lat lub zaopatrzysz się w dwa takie same zestawy, jeden złożysz, a drugi potraktujesz jako inwestycję na przyszłość.
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na TwitterzePopularne czasopisma o klockach LEGOKlocki LEGO na Dzień KobietLEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGO. Strona zklocków.pl to katalog i porównywarka cen klocków LEGO®