zklocków.plBlog Jak segregować klocki LEGO?

Jak segregować klocki LEGO?

Dodano: 17 lut 2021

Budowanie z klocków to jedno z ulubionych zajęć dzieci w każdym wieku. Drewniane, plastikowe, o różnych kształtach i systemach łączeń - każde z nich wnoszą ogromny wkład w rozwój naszych pociech. Nie tylko dzieci czerpią korzyści z zabawy klockami, również dorośli oprócz mnóstwa frajdy z budowania ćwiczą umiejętność planowania i konstruowania, rozwiazywania problemów i poszukiwania rozwiązań, odreagowują stres. Te najbardziej pożądane przez dzieci i dorosłych to oczywiście kultowe – klocki LEGO. A ponieważ nie są towarem deficytowym jak to było jeszcze kilkanaście lat temu, znajdziemy je prawie w każdym domu. Tylko jeśli mamy w domu fana klocków lub sami zaliczamy się do tego grona - ilość klocków sukcesywnie rośnie, a poszukiwanie w stercie bricków potrzebnego w danej chwili elementu graniczy z cudem - czas pomyśleć o segregacji. Segregowanie klocków LEGO to sposób nad zapanowanie nad nimi i porządek w pokoju, a przede wszystkim zdecydowane ułatwienie w stawianiu nowych konstrukcji. Porządkowanie klocków nie należy do ulubionych zajęć ani dzieci, ani dorosłych, ale od czasu do czasu warto poświęcić na nie chwilę.

Jak nauczyć dzieci utrzymywania porządku w klockach i pokoju?

Sprzątanie po skończonej zabawie to dla dzieci wdrażanie do utrzymywania ładu, ale także forma nauki – maluchy uczą się przyporządkowywania elementów, poznają kolory. Dla nich najlepszym sposobem segregowania klocków będzie dzielenie na kolory, a najlepszym schowkiem pudełka LEGO. Pudełka mają kształt bricków, charakterystyczne dla LEGO kolory, można je łączyć za pomocą wypustek. Mogą być wyposażone w szufladki, a te do przechowywania ludzików, są w kształcie głowy ludzika. Nie zmuszajmy dzieciaków do codziennego segregowania klocków, bo z pewnością szybko się zniechęcą. Na co dzień wystarczy wrzucić wszystkie elementy w jedno pudełko, a raz w tygodniu (miesiącu) pobawić się w porządkowanie. Zaproponujmy pociechom zabawę, "kto więcej, kto szybciej, kto dokładniej" - z pewnością rywalizacja podziała na dzieci motywująco.

Oczywiście taki sposób porządkowania klocków z czasem przestaje być wystarczający, bo wraz z wiekiem dziecka ilość klocków rośnie, przybywa różnorodnych elementów i segregowanie według kolorów staje się mało przydatne. Wtedy najlepszym sposobem okazuje się zakup organizera (szafka z szufladami) na klocki. Można taki nabyć np. w sklepie dla majsterkowiczów i wypracować własny system porządkowania. Taki, opracowany z uwzględnieniem własnych potrzeb, sprawdzi się najbardziej. Możemy więc dzielić klocki kolorami, rodzajami, typem, modelami.

Jak się zabrać do segregowania klocków LEGO?

Najlepiej zacząć od płytek. Są to większe elementy i łatwiej je odnaleźć w stosie klocków. Następnie wyszukajmy wszystkie koła (najlepiej od razu skompletować je z felgami i oponami). W następnej kolejności możemy zabrać się za ludziki (tu również warto pozbierać wszystkie ludzikowe elementy). Teraz powybierajmy rośliny i zwierzęta. Typowe cegiełki posegregujmy kolorami. Dalej osobno poukładaj te, elementy, których widzisz w przewadze, sukcesywnie nieposegregowanych klocków będzie ubywać.

Jeśli swoją pasję chcesz przekuć w biznes, np. zająć się wymianą bądź sprzedażą klocków, również pojedynczych elementów, to warto zapoznać się ze sposobem segregowania zaproponowanym przez Bricklink. No cóż, mimo, że segregowanie klocków LEGO (przynajmniej po raz pierwszy) nie jest najprzyjemniejszym zajęciem i pochłania czas, to z pewnością zrekompensuje się nam podczas budowania - z łatwością odnajdziemy potrzebne części.

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze

LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGO. Strona zklocków.pl to katalog i porównywarka cen klocków LEGO®