zklocków.pl Blog Jak zostać projektantem LEGO?

Jak zostać projektantem LEGO?

Dodano: 15 sty 2021

W 1947 roku Ole Kirk Christiansen - właściciel niewielkiej duńskiej firmy produkującej drewniane zabawki postanowił zainwestować w wytwarzanie zabawek z tworzyw sztucznych. Jako główny produkt wybrał klocki, których pierwsze wzory zaprezentował w 1949r., a już w 1958 opatentował ich unikatowy sposób łączenia. Chociaż liczył na sukces, z pewnością nie przypuszczał, że zabawki znane jako klocki LEGO zyskają taką popularność, będą rozpoznawalne na całym świecie i awansują do roli jednej z najbardziej atrakcyjnych zabawek. Z pewnością przez myśl mu nie przeszło, że za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat klocki z Billung nadal będą numerem 1 na świecie, firma zatrudniać będzie około 20 000 pracowników, a o pracy projektanta LEGO marzyć będą tysiące dzieci i dorosłych.

Polka projektantką LEGO - historia Oli Mireckiej

Obecnie Grupa LEGO zatrudnia około 200 projektantów różnych narodowości. Wśród nich jest jedyny Polak, a właściwie Polka Aleksandra Mirecka, którą mogliśmy ostatnio poznać jako jurorkę polskiej edycji LEGO Masters. Skromna, ale niezwykle utalentowana młoda kobieta jest przykładem na to, że w wszystko w życiu jest możliwe - nawet projektowanie dla LEGO. Kariera Oli zaczęła się w rodzinnym domu, kiedy to wspólnie z bratem potrafiła godzinami budować z LEGO wdrażając w życie własne pomysły. Projektowanie stało się jej pomysłem na życie. Ukończyła studia na warszawskiej ASP na kierunku Wzornictwa Przemysłowego, a następnie kontynuowała naukę w londyńskiej Royal College of Art. Kiedy pojawiło się ogłoszenie o poszukiwaniu projektantów zestawów LEGO, postanowiła na nie odpowiedzieć. Firma zaprosiła Olę do pierwszego etapu rekrutacji. I udało się. Aleksandra Mirecka została projektantką LEGO, a jej pomysły znalazły odzwierciedlenie w serii LEGO Friends.

Przykładem na to, że dziecięce marzenia się spełniają jest projektant LEGO Samuel Johnson. Jako ośmiolatek napisał do LEGO z zapytaniem “jak zostać projektantem”. Chłopiec otrzymał odpowiedzieć z listą kwalifikacji, które powinien posiadać. Nie przestraszył się wymagań, a wręcz przeciwnie, konsekwentnie dążył do celu. Ukończył studia – projektowanie koncepcji produktu, zaprezentował projekt na wystawie Nowoczesnych Projektów w Londynie i został zauważony przez "poszukiwaczy talentów" z LEGO. Spełnił swoje marzenia z dzieciństwa - został projektantem LEGO, a jego pomysły możemy podziwiać w serii LEGO Ninjago.

Chociaż większość projektantów dla LEGO to osoby, które posiadają wykształcenie w dziedzinie wzornictwa i sztuk pięknych, to o pracy decyduje rozmowa kwalifikacyjna i egzamin praktyczny. Wśród projektantów LEGO znajdują się przedstawiciele takich zawodów jak kucharz, architekt, mechanik samochodowy.

Jak zostać projektantem LEGO - praktyczne porady

Istnieje jeszcze jedna droga do wymarzonego zawodu. Zaprezentowanie swojej kreatywności w serwisie ideas.lego.com. Dzisiaj każdy może zaprezentować swój autorski projekt w tym serwisie i zbierać głosy poparcia dla jego realizacji. Etap I – zdobycie w ciągu 60 dni 100 głosów poparcia, następnie 1000 głosów w ciągu roku i kolejne 5000 w pół roku. Ogólnie - potrzebujesz ich 10 000, masz na to 2 lata od zgłoszenia projektu. Jeśli uda Ci się przejść pomyślnie ten etap, projekt przechodzi do kolejnego – weryfikacji przez ekspertów LEGO. Sprawdzana jest oryginalność, autentyczność, jakość konstrukcji, zaawansowanie, szczegółowość i wiele innych elementów, które projekt kwalifikują do realizacji. Jeśli zostaje zrealizowany, dostajesz 10 wyprodukowanych egzemplarzy i 1% od tantiem. Autorskie projekty są do kupienia pod nazwą LEGO Ideas.

Chociaż droga do bycia projektantem LEGO nie wydaje się łatwa, to sukces jest możliwy. Przykładem jest Aleksandra Mirecka oraz potencjał jaki tkwi w miłośnikach budowania z klocków LEGO, o czym przekonaliśmy się oglądając pierwszą polską edycję LEGO Masters.

Może nie każdy ma zadatki na projektanta, ale konstruowanie z klocków to świetna, rozwijająca umiejętności i pobudzająca wyobraźnię zabawa - nie tylko dla dzieci.

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na TwitterzeLEGO do nauki programowaniaOdcinek świąteczny LEGO Masters Polska
Zobacz takżePopularne zestawy LEGO®Zobacz więcejNowości LEGO®Zobacz więcej

LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGO. Strona zklocków.pl to katalog i porównywarka cen klocków LEGO®