zklocków.plBlog LEGO do nauki programowania

LEGO do nauki programowania

Dodano: 15 sty 2021

Nowe technologie stały się naszą codziennością. Komputery, roboty, automatyka...

A czy LEGO może nauczyć nas programować? Odpowiadamy!

Nie da się ukryć, że znajomość podstaw programowania pozwala zrozumieć działanie chociażby najprostszych urządzeń elektronicznych znajdujących się w naszych domach. Co wspólnego z programowaniem mają klocki LEGO? Otóż firma LEGO jest przykładem na to, że, aby osiągnąć sukces należy iść z duchem czasu, a kultowe klocki cegiełki mogą rozwijać kompetencje przyszłości. Dzieci, które są z natury ciekawe świata, śmiało stawiają pierwsze kroki w cyfrowym świeci. Wystarczy dać im odpowiednie narzędzia, by z biernych odbiorców technologii stały się jej twórcami. Właśnie typ tropem poszli projektanci LEGO i okazało się, że LEGO do nauki programowania to jest strzał w 10!

Dostosowane do wieku i możliwości dzieci zestawy klocków LEGO (roboty i zabawki do budowania i programowania) to najlepszy sposób na zainteresowanie maluchów tą dziedziną. Bo LEGO już dla przedszkolaków (5-7 lat) przygotowała zestawy do programowania. LEGO WeDo to wyścigówki, zwierzątka, roboty, które dziecko z łatwością ożywi za pomocą tabletu i intuicyjnego języka obrazkowego. LEGO BOOTS (7-12 lat) to kolejny poziom nauki programowania. BOOTS dają dzieciom możliwość budowania modeli wyposażonych w czujniki i silniki, zaprogramowania ich i wprowadzenia w ruch dzięki bezpłatnej aplikacji z instrukcją budowania i programowania z użyciem prostego interfejsu z ikonami. LEGO MINDSTORMS (dla dzieci od 10 roku życia) to zestawy pozwalające na budowanie, zaprogramowanie i sterowanie robotów. LEGO MINDSTORMS to 4 generacje robotów (RCX, NXT 1.0, NXT 2.0, EV3).

Najnowsze roboty MINDSTORMS korzystają z możliwości oprogramowania EV3 (bezpłatna aplikacja i oprogramowanie), a zestawy oprócz tradycyjnych klocków cegiełek, wyposażone są w czujniki kolorów, dźwięków, silniki i inteligentne klocki “P”. Każdy zestaw to inne podzespoły i wyposażenie. To aż 17 robotów do zbudowania i zaprogramowania. Dodatkowym atutem LEGO MINDSTORMS jest możliwość łączenia ich z klockami z linii LEGO Technic co daje nieograniczone pole do kreatywnej zabawy). Warto przypomnieć, że LEGO przygotowało także ofertę dla przedszkoli i szkół - LEGO Education, która jest doskonałym wsparciem dydaktycznym we wdrażaniu nowoczesnych form nauczania (w tym nauki programowania).

Jakie korzyści daje nauka programowania od najmłodszych lat?

Najlepsze wyniki daje nauka przez zabawę:

  • wspiera zdolność logicznego myślenia
  • uczy myślenia komputacyjnego – rozwiazywania problemów krok po kroku
  • rozwija kreatywność
  • uczy cierpliwości i wytrwałości
  • buduje pewność siebie
  • pozwala zrozumieć rozwiązania techniczne i technologiczne spotykane w codziennym życiu

Bill Gates tak wypowiedział się o nauce programowania - "Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętności efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką" i trudno się z tym nie zgodzić.

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na TwitterzePopularne czasopisma o klockach LEGOPopularne czasopisma o klockach LEGO

LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGO. Strona zklocków.pl to katalog i porównywarka cen klocków LEGO®