zklocków.plBlog W czym trzymać klocki LEGO?

W czym trzymać klocki LEGO?

Dodano: 29 lis 2020

Odkąd klocki LEGO stały się ogólnodostępne, a ich cena na tyle przystępna, że możemy pozwolić sobie na ich kupno bez szkody dla domowego budżetu, niemal każde dziecko posiada przynajmniej jeden zestaw wśród swoich zabawek. Ale małym i trochę starszym wielbicielom duńskich klocków jedno pudełko zwykle nie wystarcza, bo układanie LEGO wciąga i chce się ich mieć więcej i więcej... Tylko, że większa ilość zestawów to kłopot z przechowywaniem klocków.

O ile część dzieci po złożeniu budowli postawi je na półce, o tyle zdecydowana większość korzysta z potencjału jakie dają LEGO do zabawy. Miesza, łączy, ulepsza konstrukcje używając elementów bez względu na przynależność do danego zestawu. I tu rada dla rodziców! Nie zabraniajmy pociechom takiej formy układania klocków, bo to najbardziej twórcze działanie uruchamiające pokłady kreatywności. Niestety nasz system kształcenia niewiele ma wspólnego z kreatywnością, dlatego pozwólmy maluchom jak najdłużej korzystać ze swojej wyobraźni. W przyszłości z pewnością to zaprocentuje. Kreatywni dorośli są na wagę złota. A problem z przechowywaniem klocków LEGO da się rozwiązać, a nawet należy mu zaradzić, bo nic tak nie zniechęca do zabawy jak trudności w odnalezieniu w gąszczu klocków potrzebnego w danej chwili elementu, nic bardziej nie denerwuje rodziców niż porozrzucana po zabawie zabawki, a już nadepnięcie na klocek to...kto tego doświadczył, to wie o czym mowa.

Jak zapanować nad bałaganem związanym z posiadaniem klocków LEGO?

Z pomocą przychodzi sam producent klocków oferując oryginalne pojemniki do przechowywania klocków LEGO. Produkt nie tylko przydatny, ale i ciekawy w wyglądzie i zastosowaniu. Przede wszystkim wygląd pudełka nawiązuje do klasycznego klocka cegiełki. Pojemniki mają także kolory charakterystyczne dla LEGO, do tego posiadają wypustki (tak, tak - pudełka można łączyć jak klasyczne klocki). Czyli z łatwością posegregujemy klocki kolorystycznie i zbudujemy z pojemników dekoracyjną konstrukcję. Problemem może okazać się niechęć dziecka do odkładania zabawek na miejsce po skończonej zabawie. Dla maluchów pojęcie” bałagan” nie istnieje. Ale nie wyręczajmy dziecka z tego obowiązku. Zachęcajmy do zrobienia porządku na zasadzie, np. "kto pierwszy wrzuci swoje klocki do pudełka, ten lepszy". Taki sposób przechowywania klocków LEGO najlepiej sprawdza się u młodszych dzieci.

Możemy skorzystać także z innych rozwiązań, jak ogólnodostępne plastikowe pojemniki, woreczki płócienne, a nawet wiadereczka do piaskownicy. Starsze pociechy i dorośli budowniczy potrzebują lepszego organizera, szczególnie kiedy układają konstrukcje bardziej złożone, z klocków o przeróżnych w kształtach. Dla nich przydatne będą organizery do szuflad, plastikowe pojemniczki różnej wielkości, których zawartość należy opisać, niewielkie regały z mnóstwem szuflad (do kupienia w sklepie dla majsterkowiczów). Nie da się ukryć, że codzienne segregowanie klocków to dość mozolne zajęcie, dlatego warto wypracować z dzieckiem system, np. raz w tygodniu porządnie segregujemy klocki LEGO, na co dzień pozostałe po zabawie klocki wrzucamy do jednego pojemnika. W czym trzymać klocki LEGO? Z pewnością w różnego rodzaju pojemnikach. W ten sposób zapanujemy nad bałaganem, z łatwością odszukamy potrzebne elementy i przynajmniej w części unikniemy historii z zagubionym klockiem. No i to pewne, tak przechowywane klocki LEGO zachęcają do zabawy, a dodatkowo uczą zasad podziału i przyporządkowania elementów, rozpoznawania i nazywania kolorów, dbania o miejsce zabawy. Dzięki naszym podpowiedziom zapanujesz nad klockowym rozgardiaszem.

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na TwitterzePopularne czasopisma o klockach LEGOPopularne czasopisma o klockach LEGO

LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGO. Strona zklocków.pl to katalog i porównywarka cen klocków LEGO®