zklocków.plBlog Klocki LEGO dla 3-4 latka - jakie zestawy wybrać?

Klocki LEGO dla 3-4 latka - jakie zestawy wybrać?

Dodano: 29 lis 2020

Jeśli przyszłoby nam dorosłym wymienić zabawkę, która najbardziej kojarzy się z dzieciństwem, to obok pluszowego misia z pewnością znalazłyby się klocki. Drewniane i plastikowe, o różnej wielkości i kształtach, z przeróżnymi systemami łączenia. Młodsze pokolenie rodziców dorzuciłoby do tego “worka” zestawy LEGO jako numer 1 wśród klocków. Starsze pokolenie może nadrabiać braki LEGO w dzieciństwie. Dzisiaj klocki LEGO są produktami ogólnodostępnymi i my: rodzice, dziadkowie, wujkowie, ciocie, kupując je i układając wspólnie z maluchami (LEGO to idealny prezent dla dzieci: młodszych - 1,5+, 3-4latków i starszych, także dorosłych - fanów duńskich klocków nie brakuje), możemy poczuć magię budowania z LEGO.

Dlaczego klocki i dlaczego LEGO?

Bo klocki należą to najbardziej kreatywnych zabawek na świecie. Niech Was nie zwiedzie fakt, że do LEGO dołączona jest instrukcja i układa się je według zalecanego schematu, to tylko jedna z możliwości. Dzieci potrafią wykorzystać klocki na “milion” sposobów. Kiedy tylko pociecha osiągnie sprawność psychofizyczną na tyle, że będzie potrafiła łączyć elementy, warto zaproponować jej do zabawy klocki LEGO dostosowane do wieku, umiejętności, możliwości, a także zainteresowań. Zestawy dedykowane najmłodszym dzieciom (1,5+) noszą nazwę DUPLO. Klocki są duże (nie ma ryzyka połknięcia), kolorowe i tematycznie bliskie dzieciom. Pamiętajmy, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Niektórym trzylatkom nawet układanie Duplo może sprawiać problemy, dla innych mogą okazać się zbyt łatwe do budowania.

Jakie klocki dla 3-4latka?

Jeśli maluch nie miał do czynienia z LEGO w ogóle, zacznijmy go wprowadzać w świat klocków z zestawami Duplo. Warto wziąć pod uwagę fakt, że trzylatki są ciekawe świata, przepadają za zabawami tematycznymi, a bajkowi bohaterzy są ich idolami. Pierwsza samodzielnie zbudowana ciężarówka, pociąg, Zygzak McQueen, farma ze zwierzątkami - Duplo oferuje wiele odpowiednich dla małych dzieci zestawów.

Mnóstwo oferowanych przez LEGO klocków ma charakter uniwersalny, czyli przeznaczone są zarówno dla dziewczynek jak i chłopców (Angry, Birds, City, Harry Poter, zestawy świąteczne). Są też takie, które uwzględniają potrzeby dzieci wynikające z tradycyjnego podziału ról społecznych. 3-4 letni chłopcy z zapałem wcielają się w rolę policjantów i strażaków, uwielbiają pojazdy miejskie. Dobrym wyborem będą zatem dla nich klocki o takiej tematyce np. z serii LEGO City. Dziewczynki fascynują się bajkami, w których główna rolę odgrywają księżniczki - dla nich odpowiednie będą klocki z serii LEGO Disney Princess - Arielka, Kopciuszek, Roszpunka, Elsa z Krainy Lodu. Możemy dać dzieciom możliwość budowania całkowicie według własnego pomysłu kupując LEGO Classic. Szukając LEGO dla 3latka (uwzględniając dziecięce umiejętności) wybierajmy Duplo z większą ilością elementów lub jeśli maluch jest gotowy na bardziej zaawansowane zestawy - z oznaczeniem na pudełku 3-5 lat. Odpowiednie LEGO dla czterolatka to także te z kategorii wiekowej 3-5, ale również z serii LEGO Juniors (jeszcze raz mocno podkreślamy - klocki powinny być dostosowane do możliwości dzieci na danym etapie rozwoju). Niektóre maluchy są już w tym wieku gotowe na samodzielne budowanie, inne należy zachęcić, pokazać, wspólnie poukładać klocki. Jeśli nawet okaże się, że dziecko nie radzi sobie jeszcze z łączeniem elementów, nie zrażajmy się I" nie uszczęśliwiajmy go na siłę”. Na klocki LEGO przyjdzie właściwy czas (bywa, że wystarczy odczekać miesiąc).

Praktyczne rady dla kupujących klocki LEGO

  • kupuj klocki przeznaczone dla danej kategorii wiekowej (wyraźne oznaczenia znajdziesz na pudełkach z zestawami)
  • zawsze uwzględniaj umiejętności, możliwości i zainteresowania dzieci
  • korzystaj z katalogów i porównywarki cen dostępnych na stronach internetowych

Odwiedzając zklocków (najlepszy i największy w Polsce katalog i porównywarka cen) nie tylko bez problemu znajdziesz klocki LEGO z uwzględnieniem kategorii wiekowej, ale także tematycznej, serii, nowości i starsze zestawy dostępne na rynku. Dzięki możliwości porównywania, wybierzesz zestawy w najkorzystniejszej cenowo opcji. Warto też poczytać artykuły na blogu, gdzie znajdziesz szereg przydatnych porad, ciekawostek i nowinek ze świata klocków LEGO.

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na TwitterzePopularne czasopisma o klockach LEGOPopularne czasopisma o klockach LEGO

LEGO® to znak towarowy firmy z Grupy LEGO. Niniejsza witryna nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGO. Strona zklocków.pl to katalog i porównywarka cen klocków LEGO®